نمایشگاه بین‌المللی کتاب لندن؛ رویدادی با ۴۲ سال سابقه - گلوبایت کتاب
تماس با گلوبایت
نظرات و دیدگاه مشتریان
ارسال رایگان محصولات

نمایشگاه بین‌المللی کتاب لندن؛ رویدادی با ۴۲ سال سابقه

خواهشمندیم اگر از گلوبایت رضایت دارید به دوستان خود هم معرفی کنید 😊👇
0 0 رای
رتبه بندی

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)- نمایشگاه لندن ماه آوریل هر سال برگزار می‌شود. این نمایشگاه در آغاز در نوامبر سال ۱۹۷۱ آغاز به کار کرد. یک کتابدار علاقه‌مند به کتاب تصمیم گرفت برنامه‌ای به نام «نمایش مخصوص ناشران برای کتابداران» را در زیرزمین هتل «برنرز» اجرا کند. انجام این کار به عهده شخصی به نام «لیونل لونتال» بود که قصد داشت با انجام این کار فرصتی به ناشران بدهد که کتاب‌های خود را به کتابداران نشان دهند. این‌چنین بود که ایده عرضه کتاب شکل گرفت. این مکان به دلیل نزدیکی آن به نهاد کتابخانه‌ها انتخاب شد و دلیل دیگر انتخاب این هتل برگزاری همزمان جلسات ماهیانه شهرداری بود که ممکن بود عده‌ای کتابخانه‌دار غیرلندنی را نیز جذب این اجراها کند.
اولین نمایشگاه با موفقیت انجام شد و «لوانتل» مایل بود این نمایشگاه را به طور مداوم برگزار کند. با همکاری «کلیو بینگلی» که ناشر کتاب‌های مربوط به کتابداری بود نمایشگاه در دوره دوم در تاریخ دوم نوامبر سال ۱۹۷۲ برگزار شد. در دوره دوم هتل «بلومزبری» میزبان این اتفاق بود و نام آن را «نمایشگاه ناشران متخصص و کوچک» نهادند.
آوازه این نمایشگاه هر روز بیشتر شد و ناشران بیشتر و مهم‌تری برای حضور در آن اعلام آمادگی کردند و نام آن از «نمایش مخصوص ناشران برای کتابداران» به «نمایشگاه کتاب لندن» تغییر پیدا کرد. سال ۱۹۷۷ بود که این نام برای همیشه به عنوان شناسنامه این نمایشگاه انتخاب شد.
تا سال ۲۰۰۶ نمایشگاه کتاب لندن در مرکز نمایشگاهی «المپیا» برگزار شد اما همان سال از «المپیا» به مرکز نمایشگاه «اِکسِل» منتقل شد. به دلیل برخورد منفی شرکت‌کنندگان به این مکان به دلیل فراهم نبودن وسایل حمل و نقل عمومی یا نامناسب بودن ساختمان آن بار دیگر مکان نمایشگاه تغییر یافت و به مرکز نمایشگاه Earl court منتقل شد. از سال ۲۰۰ تا کنون هر ساله نمایشگاه کتاب لندن در این مکان برگزار می‌شود اما از سال ۲۰۱۵ نمایشگاه کتاب لندن یک بار دیگر به «المپیا»ی لندن بازگشت و در تاریخ ۱۴ تا ۱۶ آوریل و در هفته «کتاب و تصویر» برگزار شد. پس از موفقیت نمایشگاه در این مکان قرار است از این به بعد در تاریخ مذکور و در همین مکان به کار خود ادامه دهد.
نمایشگاه کتاب لندن در طول سالیان اهمیت و اندازه خود را گسترش داد و در حال حاضر از لحاظ اهمیت پس از نمایشگاه «فرانکفورت» و در جایگاه دوم قرار دارد و به عنوان «مکه» ناشران، فروشندگان کتاب، نمایندگان حقوقی و علاقه‌مندان به رسانه محسوب می‌شود.
در طول ۴۲ سال سابقه این نمایشگاه بیش از ۲۵۰۰۰ ناشر، فروشندگان، کتابدار، و سردمداران رسانه از صد کشور دنیا در این رخداد فرهنگی شرکت کرده‌اند. ناشرین کتاب برای معرفی عنوان‌های جدید محصولات خود به این نمایشگاه می‌آیند و همزمان حق ترجمه و خرید و فروش آثار دیگر را از همکاران ناشر خود خریداری می‌کنند.
بیش از ۱۷۰۰ بازدیدکننده بین‌المللی هر سال در این نمایشگاه شرکت می‌کنند. هر ساله در این نمایشگاه مذاکرات بر سر امتیاز صوتی، تصویری، فیلم‌نامه‌نویسی از روی آثار داستانی و مستندسازی از روی آثار غیر داستانی صورت می‌گیرد.
فعالیت‌های بسیاری در طول نمایشگاه صورت می‌گیرد. جلسات تجاری شرکت‌ها، معرفی عناوین جدید به خوانندگان، اعلام جوایز مختلف، برگزاری کارگاه‌‌ها و سمینارهای متفاوت و مباحثه در باب صنعت نشر از جمله این فعالیت‌هاست.

خواهشمندیم اگر از گلوبایت رضایت دارید به دوستان خود هم معرفی کنید 😊👇
گلوبایت در اینستاگرام گلوبایت در تلگرام
0 0 رای
رتبه بندی
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است.
بازخوردها
دیدن همه نظرات
0
خوشحال میشیم در مورد این مطلب نظر دهید.x