نمایشگاه بین‌المللی کتاب «بلگراد»/ پرجمعیت‌ترین رخداد صربستان - گلوبایت کتاب
تماس با گلوبایت
نظرات و دیدگاه مشتریان
ارسال رایگان محصولات

نمایشگاه بین‌المللی کتاب «بلگراد»/ پرجمعیت‌ترین رخداد صربستان

خواهشمندیم اگر از گلوبایت رضایت دارید به دوستان خود هم معرفی کنید 😊👇
0 0 رای
رتبه بندی

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)-نمایشگاه «بلگراد» یکی از قدیمی‌ترین نمایشگاه‌های این منطقه است و کاربرد اصلی آن تسهیل‌ ارتباط بین ناشران، نویسندگان، فروشندگان کتاب، کتابخانه‌داران، توزیع‌کنندگان کتاب، و شرکت‌های چندرسانه‌ای است. این گروه افراد در دوران نمایشگاه قراردادهای تجاری بسیاری امضا می‌کنند و فعالیت‌های فرهنگی دیگر در میان آنان صورت می‌گیرد.
علاوه بر برنامه‌های انتشاراتی فعالیت‌های جنبی بسیاری نیز در نمایشگاه تدارک دیده می‌شود. کنفرانس، میز گرد، ملاقات با نویسندگان، جلسات بحث آزاد، و کارگاه‌های مختلف از جمله این فعالیت‌ها هستند. برای بازدیدکنندگان نمایشگاه فرصتی است که کتاب‌های موردعلاقه خود را در یک مکان خریداری و با نویسندگان موردعلاقه خود دیدار کنند و فرصت آشنایی با عناوین جدید را به دست آورند.
نمایشگاه کتاب رخدادی است که بیشترین بازدیدکننده را در این کشور دارد. در سال ۲۰۱۲ حدود ۱۵۰۷۹۸ نفر از نمایشگاه دیدن کردند. بنا بر اطلاعاتی که برنامه‌ریز نمایشگاه به خبرنگاران داد حدود ۱۲۷۵ خبرنگار از ۷۱ کشور دنیا در این نمایشگاه شرکت کردند.
نمایشگاه کتاب بین‌المللی «بلگراد» در شهر «بلگراد» در کشور «صربستان» و توسط شهرداری این شهر برگزار می‌شود. این نمایشگاه سالیانه در ماه اکتبر در هشت روز و در فضایی به مساحت ۳۰ هزار متر مکعب برپا می‌شود.
نمایشگاه کتاب «بلگراد» اولین بار در سال ۱۹۵۶ در نمایشگاه «زاگرب» و تحت نظر رئیس‌جمهوری «یوسیپ بروز تیتو» برگزار شد و بسیاری از نویسندگان معروف کشور در آن حضور پیدا کردند.
یک سال پس از آن نمایشگاه به «بلگراد» و محل جدید نمایشگاه که به این منظور و به شکلی بسیار مدرن ساخته شده بود منتقل شد. حدود ۶۰ ناشر داخلی و ۳۶ ناشر خارجی از اروپا، آمریکا، و آسیا در آن نمایشگاه شرکت کردند. در همان نمایشگاه توافقی انجام شد که نمایشگاه باید هر ساله، در شش روز برگزار شود و هر سال کاتالوگی برای تبلیغ آن طراحی شود. نمایشگاه در اواخر اکتبر برگزار و بخش «مجلات خارجی» نیز به آن اضافه شد.
امروزه نمایشگاه بین‌المللی «بلگراد» ناشران بسیاری را از «یوگسلاوی» سابق و دیگر نقاط جهان به «بلگراد» می‌کشاند. نمایشگاه این شهر تبدیل به نمایشگاهی شده است که پس از «فرانکفورت» و «ورشو» بیشترین ملاقات نویسندگان و ناشران از اروپا، آمریکا، آسیا، و آفریقا در آن صورت می‌گیرد.
مراسم چندین جایزه در طول نمایشگاه برگزار می‌شود. جایزه بهترین ناشر سال، بهترین پروژه انتشاراتی سال، بهترین کتاب کودک سال، و زیباترین کتاب سال از مهم‌ترین عناوین این جوایز است. این رقابت‌ها فقط در میان آن دسته از ناشران صربستانی برگزار می‌شود که در این نمایشگاه حضور پیدا کنند.
از سال ۲۰۰۲ نمایشگاه بین‌المللی کتاب «بلگراد» نیز مانند نمایشگاه «فرانکفورت» و دیگر نمایشگاه‌های بزرگ یک کشور را به عنوان مهمان افتخاری سال می‌پذیرد تا کشور مزبور ادبیات و تولیدات انتشاراتی خود را به بازدیدکنندگان به صورت اختصاصی عرضه کند.
مهمان افتخاری نمایشگاه دارای بهترین نقطه و غرفه نمایشگاه خواهد بود. اصولاً مهمان افتخاری ناشران، مترجمان، توزیع‌کنندگان، و هرکسی را که به شکلی به دنیای کتاب مربوط است با خود به نمایشگاه می‌آورد.
تاکنون «نروژ»، «کانادا»، «فرانسه»، «بریتانیا»، «ایالات متحده»، «ایتالیا»، «ژاپن»، «یونان»، «سوئد»، «پرتغال»، «مجارستان»، «لهستان»، «چین»، و «روسیه» مهمانان افتخاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب «بلگراد» بوده‌اند.

خواهشمندیم اگر از گلوبایت رضایت دارید به دوستان خود هم معرفی کنید 😊👇
گلوبایت در اینستاگرام گلوبایت در تلگرام
0 0 رای
رتبه بندی
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است.
بازخوردها
دیدن همه نظرات
0
خوشحال میشیم در مورد این مطلب نظر دهید.x