نمایشگاه بین‌المللی «فرانکفورت»/ نمایشگاهی با حجم انبوه معاملات و تبادلات - گلوبایت کتاب
تماس با گلوبایت
نظرات و دیدگاه مشتریان
ارسال رایگان محصولات

نمایشگاه بین‌المللی «فرانکفورت»/ نمایشگاهی با حجم انبوه معاملات و تبادلات

خواهشمندیم اگر از گلوبایت رضایت دارید به دوستان خود هم معرفی کنید 😊👇
0 0 رای
رتبه بندی

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)-نمایشگاه «فرانکفورت» به دلیل تعداد شرکت‌های انتشاراتی حاضر در آن  بزرگ‌ترین نمایشگاه کتاب دنیاست و به دلیل تعداد بازدیدکنندگان در آن پس از نمایشگاه بین‌المللی «تورین» بزرگ‌ترین در دنیا محسوب می‌شود.

این نمایشگاه هر سال در ماه اکتبر در نمایشگاه تجارت «فرانکفورت» برگزار می‌شود. سه روز اول نمایشگاه مربوط به بازدیدکنندگان خاص است و دو روز پایانی ویژه بازدید عموم.
نمایندگان شرکت‌های انتشاراتی و چندرسانه‌ای از سراسر دنیا  به نمایشگاه «فرانکفورت» می‌آیند تا حق چاپ آثار و مجوز انتشار بین‌المللی آن را دریافت کنند. اسپانسر این نمایشگاه شرکت‌های انتشاراتی کشور «آلمان» و مؤسسه فروشندگان کتاب است.
در طول مدت برگزاری قریب ۷۰۰۰ ناشر از ۱۰۰ کشور در این نمایشگاه شرکت می‌کنند و حدوداً ۲۸۶هزار نفر از این نمایشگاه بازدید می‌کنند. نمایشگاه «فرانکفورت» که از سال ۱۹۴۹ برگزار می‌شود به دلیل میزان بالای تبادلات و معاملات تجارت نشر یکی از مهم‌ترین نمایشگاه‌های کتابِ دنیاست.
نمایشگاه قدمتی بیش از ۵۰۰ سال دارد. کمی بعد از اینکه «یوهانس گوتنبرگ» صنعت چاپ را در «ماینتس» ایجاد کرد فروشندگان کتاب نمایشگاهی به راه انداختند که تا پایان قرن هفدهم مهم‌ترین نمایشگاه اروپا شناخته می‌شد. در نتیجه توسعه سیاسی و فرهنگی در دوره «روشنگری» نمایشگاه «لایپزیک» جای نمایشگاه فرانکفورت را گرفت. پس از جنگ جهانی دوم اولین نمایشگاه کتاب «فرانکفورت» در سال ۱۹۴۹ و در کلیسای «سنت پال» برگزار شد و از آن زمان تا کنون جایگاه فاخر خود را به عنوان بهترین نمایشگاه دنیا پس گرفت.
نمایشگاه کتاب فرانکفورت یک اتفاق مهم در دنیا محسوب می‌شود زیرا علاوه بر خرید و فروش حق و مجوز فروش کتاب بسیاری از بازدیدکنندگان فرصت کسب اطلاعات بسیاری درباره بازار نشر، شبکه، و تجارت را دارند. ناشران، فروشندگان کتاب، کتابداران، استادان دانشگاه، هنرمندان، نویسندگان، نقاشان، فراهم‌کنندگان خدمات و امکانات چندرسانه‌ای در فعالیت‌های تجاری این نمایشگاه شرکت می‌کنند. در سال ۲۰۰۶ افزون بر ۱۱هزار خبرنگار از ۶۶ کشور طی گزارشی اعلام کردند ۷۲۷۲ فرد مستقل از ۱۱۳ کشور و ۱۸۳ هزار بازدیدکننده تجاری در این نمایشگاه شرکت کردند.
در طول این نمایشگاه جایزه صلح کتاب تجاری آلمان طی مراسمی اهدا می‌شود. مراسم این جایزه از سال ۱۹۵۰ تا کنون برگزار می‌شود.
نمایشگاه فرانکفورت مراسم «بهترین فروشنده برای فروش کتابی با عنوان عجیب» نیز اولین بار خلق کرد که جایزه‌ای کمدی است و به کتابی که عجیب‌ترین عنوان را دارد اهدا می‌شود.
از سال ۱۹۷۶ به بعد این نمایشگاه هر سال یک کشور را به عنوان مهمان افتخاری می‌پذیرد. برای انجام این کار راهروی اختصاصی برای کشور مزبور در نظر گرفته می‌شود و انتشارات مختلف آن کشور در یک راهرو قرار می‌گیرند و ادبیات کشور خود را به بازدیدکنندگان به طور اختصاصی ارائه می‌دهند.
البته انتخاب بعضی از این میهمانان افتخاری در گذشته موجب ایجاد شبهاتی شده است. آن‌چنان که در نمایشگاه سال ۲۰۰۷ رسانه‌های آلمانی و اسپانیایی انتقاداتی به این موضوع وارد کردند. مثلا روزنامه آلمانی «اشپیگل» نوشته بود قرار است فرهنگ کاتالان‌ها به مردم عرضه شود اما اجازه حضور همه کتاب‌های مربوط به کاتالان‌ها را در نمایشگاه امسال صادر نکردند. در سال ۲۰۰۹ نیز حضور «چین» به عنوان مهمان افتخاری و شرکت ندادن همه کتب مربوط به حقوق بشر و حمایت مسئولان نمایشگاه از این کشور انتقاداتی را متوجه آنان کرد.

خواهشمندیم اگر از گلوبایت رضایت دارید به دوستان خود هم معرفی کنید 😊👇
گلوبایت در اینستاگرام گلوبایت در تلگرام
0 0 رای
رتبه بندی
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است.
بازخوردها
دیدن همه نظرات
0
خوشحال میشیم در مورد این مطلب نظر دهید.x