قابلیت‌های جدید تلسکوپ‌های وی.ال.تی آزمایش شد - گلوبایت کتاب
تماس با گلوبایت
نظرات و دیدگاه مشتریان
ارسال رایگان محصولات

قابلیت‌های جدید تلسکوپ‌های وی.ال.تی آزمایش شد

خواهشمندیم اگر از گلوبایت رضایت دارید به دوستان خود هم معرفی کنید 😊👇
0 0 رای
رتبه بندی

قابلیت‌های جدید تلسکوپ‌های وی.ال.تی آزمایش شد. به گزارش گلوبایت کتاب به نقل از ایسنا، بهترین تصاویری که تاکنون از نپتون دیده‌ایم توسط فضاپیمای “وویجر۲ ” (Voyager 2) ناسا در سال ۱۹۸۹ ثبت شده‌اند.

 تک تایمز افزود، اکنون پس از سال‌ها تصاویر جدیدی از نپتون توسط “تلسکوپ‌های وی.ال.تی” (V.L.T ) رصدخانه جنوبی اروپا در شیلی، ثبت شده است.

 تلسکوپ‌های وی.ال.تی چهار تلسکوپ از بزرگترین تلسکوپ‌های نوری جهان هستند که در رصدخانه “پارانال” در شیلی به صورت  آرایه‌ای قرار گرفته‌اند.

این چهار تلسکوپ مشابه در سال‌های ۲۰۰۱-۱۹۹۸ آغاز به کار کردند و هر یک از آیینه‌های مقعری با قطر ۸ متر و ۲۰ سانتیمتر تشکیل شده‌اند.

دانشمندان برای آزمایش قابلیت‌های جدید تلسکوپ‌های وی.ال.تی، چشم‌های تلسکوپ را به سمت نپتون (این سیاره حدود ۴٫۷ میلیارد کیلومتر دور از زمین است) و برخی از خوشه‌های ستاره‌ای و اجرام آسمانی، چرخاندند.

دانشمندان از یک روش جدید “اپتیک تطبیقی” (AO) به نام “لیزر توموگرافی” در مشاهدات خود استفاده کردند و توسط آن قادر به ثبت تصاویر قابل توجهی از خوشه‌های ستاره‌ای و نپتون شدند.

جو زمین می‌تواند ظاهر اجرام در فضا را تغییر دهد وسبب محو شدن اجرام دور شود. لنزهای جدید تطبیقی وی.ال.تی از لیزرها برای تصحیح این آشفتگی در فضا استفاده می‌کنند.

دانشمندان بر روی آینه تلسکوپ ۴ وی.ال.تی، چهار لیزر قدرتمند که پرتوهای شدید نور را در آسمان عکسبرداری می‌کنند و اتم‌های سدیم را در لایه بالایی جو القا می‌کنند، نصب کردند.

این اتم‌ها، به عنوان ستاره‌های راهنمای لیزر عمل می‌کنند و نورهایی که بازگردانده می‌شوند، برای اندازه‌گیری آشفتگی اتمسفر استفاده می‌شود. یک آینه ثانویه، کژی اتمسفر را اصلاح می‌کند.

رصدخانه جنوبی اروپا در انتها گفت: توانایی ثبت تصاویر واضح اخترشناسان را قادر خواهد ساخت تا خواص اجرام نجومی را با جزئیات بیش از پیش مورد بررسی قرار دهند.

شما می توانید کتب و مقالات مربوط به علوم پایه را از گلوبایت کتاب تهیه کنید و اگر کتاب و مقاله مورد نظرتان موجود نبود از لینک درخواست کتاب نام آن را جهت بررسی برای ما بفرستید.

خواهشمندیم اگر از گلوبایت رضایت دارید به دوستان خود هم معرفی کنید 😊👇
گلوبایت در اینستاگرام گلوبایت در تلگرام
0 0 رای
رتبه بندی
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است.
بازخوردها
دیدن همه نظرات
0
خوشحال میشیم در مورد این مطلب نظر دهید.x