سرمایه‌های معنوی که سرمایه‌های مادی می‌شوند/ بررسی سود جمع‌کردن آثار کلاسیک در طول زمان - گلوبایت کتاب
تماس با گلوبایت
نظرات و دیدگاه مشتریان
ارسال رایگان محصولات

سرمایه‌های معنوی که سرمایه‌های مادی می‌شوند/ بررسی سود جمع‌کردن آثار کلاسیک در طول زمان

خواهشمندیم اگر از گلوبایت رضایت دارید به دوستان خود هم معرفی کنید 😊👇
0 0 رای
رتبه بندی
سرمایه‌های معنوی که سرمایه‌های مادی می‌شوند/ بررسی سود جمع‌کردن آثار کلاسیک در طول زمان

به گزارش خبرگزاری کتاب (ایبنا) به نقل از گاردین، «استنلی گیبونز» دلّال لندنی که بیشتر برای داشتن فهرست قیمت‌های سال‌های متفاوت شناخته‌ شده است این هفته از فهرست ۳۰ تصحیح مختلف از کتاب‌های انگلیسی و البته آثار نویسندگان معروف آمریکایی مثل «ناطور دشت» اثر «جی دی سلینجر» و «در جاده» نوشته جک کوراک را رونمایی کرد.


شگفت‌انگیزتر از همه کتاب «گتسبی بزرگ» نوشته «اسکات فیتزجرالد» بود که در آرای «واتراستون» در گروه بهترین داستان رتبه دوم را به دست آورد. «استانلی گیبونز» قیمت این شاهکار عصر جاز را ۲۴۶٫۶۳۶ پوند تخمین زده است.


کتاب «اولیس» که در نظرسنجی به عنوان ارزشمندترین اما کم‌خواننده‌ترین کتاب کلاسیک قرن بیستم محسوب می‌شود در این فهرست در رده سوم قرار گرفت. «استانلی گیبونز» تخمین می‌زند که این کتاب یک دهم قیمت نسخه‌ قدیمی «گتسبی بزرگ»  و حدود ۲۴٫۵۵۷ پوند باشد.


در کل ۳۰ نسخه اصلی کتا‌ب‌های قدیمی ارزش ۵۶۰٫۴۵۱ پوند دارند اما قیمت همین مجموعه پنج سال پیش حدود ۳۱۲٫۲۷۶ پوند و اول هزاره جاری ۷۸٫۴۹۷ پوند بود.


بسیاری از کتاب‌ها به دلیل نسخه سینمایی پرفروش شدند. کتاب «ایان فلمینگ» ناگهان از ۱۵ پوند در طول دو سال گذشته به ۲۴ پوند تغییر کرد.


کتاب «هابیت» نوشته «جان رونالد تالکین» در این گروه در جایگاه دوم قرار گرفته و قیمت آن حدود ۶۵٫۴۲۰ پوند است- دوبرابر قیمت دو سال پیش- و سه برابر قیمت کتاب «ارباب حلقه‌ها».


فقط یک کتاب غیر داستانی به فهرست ۳۰ نفره «گیبونز» راه یافته است. گرچه عموم مردم این کتاب را یک کلاسیک مدرن نمی‌دانند، کتاب «نظریه اشتغال عمومی، بهره، پول» اثر «جان مینارد کینز» کتاب مقدس اقتصاددانان مدرن است. قیمت نسخه اولیه این کتاب از سال ۲۰۰ تاکنون ده برابر افزایش یافته است.


کتابی که از سال ۱۹۹۰ بیشترین افزایش قیمت را داشته کتاب «مزرعه حیوات»-روایت استعاری «اورول» از انقلاب روسیه- نسخه اولیه کتاب را می‌توان با قیمت زیر ۲۰۰ پوند پیدا کرد اما نسخه‌های جدید بیشتر از ۵۰۰۰ پوند نیز بالاتر رفته‌اند.


اما بعضی فروشندگان کتاب‌های نادر صحت فهرست «استانلی گیبونز» را زیر سؤال می‌برند. «تیم بریارز» کتابفروشی در لندن دارد که در آن نسخه‌های قدیمی می‌فروشد گفت: «من به این فهرست مشکوکم. قیمت‌ها بسیار متفاوت است. مثلاً اگر کتابی به فرد خاصی تقدیم شده باشد نسخه باارشی خواهد بود و قیمت آن بسیار بالا خواهد رفت. قیمت نسخه اولی «گتسبی بزرگ» بسیار با نسخه‌های دیگر متفاوت است. در کتابفروشی در ماساچوست این کتاب با لکه کوچکی در صفحه اول ۸۵۰۰۰ دلار یا ۵۶۰۰۰ پوند انگلیس است. در صورتی که همان کتاب با قلم‌خوردگی در گوشه کتاب به قیمت کمتری به فروش رفت.


کدام یک از کتاب‌های قرن بیستم برای سرمایه‌گذاری در دهه بعد بهتر خواهد بود؟ مدیر سرمایه‌گذاری موسسه «گیبونز» به همگان پیشنهاد می‌کند دنبال کتاب‌هایی باشند که آثار سینمایی آن نیز تولید می‌شود. وی کتاب‌های «جی. کی. رولینگ» را جزو آثار کلاسیک مدرن می‌داند.

خواهشمندیم اگر از گلوبایت رضایت دارید به دوستان خود هم معرفی کنید 😊👇
گلوبایت در اینستاگرام گلوبایت در تلگرام
0 0 رای
رتبه بندی
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است.
بازخوردها
دیدن همه نظرات
0
خوشحال میشیم در مورد این مطلب نظر دهید.x