رصد کسوف با دو فروند جت بمب افکن متعلق به دهه ۵۰ میلادی - گلوبایت کتاب
گنجینه نظرات مشتریان
ارسال رایگان محصولات

رصد کسوف با دو فروند جت بمب افکن متعلق به دهه ۵۰ میلادی

خواهشمندیم اگر از گلوبایت رضایت دارید به دوستان خود هم معرفی کنید 😊👇
0 0 رای
رتبه بندی

رصد کسوف ویژه شد. ناسا اعلام کرد برای رصد خورشید گرفتگی و شناخت زوایای پنهان این رویداد در آمریکا، دو فروند جت بمب افکن متعلق به دهه ۵۰ میلادی را به پرواز درخواهد آورد.

به گزارش گلوبایت کتاب به نقل از  ایسنا، در حالی که مردم آمریکا از وقوع خورشید گرفتگی کاملی که در ماه اوت رخ خواهد داد خوشحال هستند، اما این اتفاق برای دو خلبان ناسا ویژه‌تر خواهد بود.

دیلی میل افزود ناسا اعلام کرده است که برای رصد و دنبال کردن خورشید گرفتگی آتی که در ماه اوت رخ خواهد داد از دو فروند جت بمب افکن متعلق به دهه ۵۰ میلادی که برای این کار (رصد کسوف) به طور اختصاصی بازطراحی شده‌اند، استفاده خواهد کرد.

این جت‌ها هنگام وقوع کسوف بر فراز آمریکا به پرواز در خواهند آمد تا سیارک‌های “ولکانوئید” را کشف و شناسایی کنند.

روز ۲۱ ماه اوت یک خورشید گرفتکی کامل رخ خواهد داد که در ۱۴ ایالت آمریکا قابل مشاهده خواهد بود. طی این مدت، خورشید به طور کامل توسط ماه پوشیده خواهد شد و برای چشم‌های غیر مسلح تنها یک هاله به دور خورشید قابل مشاهده خواهد بود.

تلسکوپ‌های دوقلویی که روی دماغه این هواپیماها تعبیه شده، از هاله ایجاد شده عکس خواهند گرفت. این عکس‌ها به تیم تحقیقاتی ناسا اجازه می‌دهد تا به جستجوی فرضیه وجود خانواده‌ای از سیارک‌ها به نام “ولکانوئیدها” بپردازند.

پیش‌بینی می‌شود که این سیارک‌ها بین خورشید و مریخ در حال گردش باشند که بقایای نادری از شکل گیری منظومه شمسی هستند. در صورتی که این سیارک‌ها کشف شوند، “ولکانوئیدها” می‌توانند تصور دانشمندان از شکل گیری سیارات را دستخوش تغییر کنند.

برای اکثر مشاهده کنندگان، رصد کسوف کامل بیست و یکم اوت کمتر از دو و نیم دقیقه به طول خواهد انجامید، اما برای تیم تحقیقاتی ناسا به دلیل دنبال کردن سایه ماه بیش از ۷ دقیقه دوام خواهد داشت.

ناسا از جت‌های تحقیقاتی موسوم به “WB-57F” برای رصد کسوف  در سراسر آمریکا استفاده خواهد کرد.

“دن سیتون”، یکی از محققان پروژه و محقق دانشگاه کلرادو می‌گوید: عکس‌های باکیفیتی که از کسوف آتی گرفته خواهد شد می‌توانند بهترین مشاهدات از یک پدیده با فرکانس بالا در هاله خورشید باشند. گسترش زمان مشاهده و رفتن به ارتفاع بسیار بالا ممکن است ما را قادر به دیدن چند پدیده یا ردیابی امواجی کند که اساسا توسط مشاهدات در طول دو دقیقه وقوع کسوف از سطح زمین، غیرقابل مشاهده است.

رصد کسوف کامل فرصتی کم نظیر است برای دانشمندان تا به مطالعه خورشید، به خصوص جو آن بپردازند.

به گفته دانشمندان، این خورشید گرفتگی یکی از استثنایی‌ترین کسوف‌های تاریخ خواهد بود، چرا که هاله ایجاد خواهد کرد. در حالی که ۹۹ درصد از خورشید گرفتگی‌ها فاقد هاله هستند.

دانشمندان چگونگی ایجاد این هاله را نمی‌دانند و امیدوارند عکس‌هایی که توسط این دو جت گرفته می‌شود بتواند آنها را در این مسیر یاری کند.

ناسا ۱۱ پروژه علمی را برای دانشمندان در سراسر آمریکا مهیا کرده تا این پدیده منحصر به فرد را مورد مطالعه قرار داده و به شناخت بیشتری از خورشید و آثارش بر جو بالای زمین دست پیدا کند.

شما می توانید کتب و مقالات مربوط به علوم پایه را از گلوبایت کتاب تهیه کنید و اگر کتاب و مقاله مورد نظرتان موجود نبود از لینک درخواست کتاب نام آن را جهت بررسی برای ما بفرستید.

خواهشمندیم اگر از گلوبایت رضایت دارید به دوستان خود هم معرفی کنید 😊👇
گلوبایت در اینستاگرام گلوبایت در تلگرام
0 0 رای
رتبه بندی
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است.
بازخوردها
دیدن همه نظرات
گلوبایت را در موبایل خودببینید! این وب سایت در تاریخ 1393/08/23 در پایگاه ستاد ساماندهی ثبت گردیده است پرداخت با کارت های عضو شتاب accept international payments with bitcoin
0
خوشحال میشیم در مورد این مطلب نظر دهید.x
()
x