حجم داستان‌ها در سال‌های اخیر افزایش یافته است/ نقش کتاب‌های الکترونیکی در تغییر ذائقه مردم - گلوبایت کتاب
تماس با گلوبایت
نظرات و دیدگاه مشتریان
ارسال رایگان محصولات

حجم داستان‌ها در سال‌های اخیر افزایش یافته است/ نقش کتاب‌های الکترونیکی در تغییر ذائقه مردم

خواهشمندیم اگر از گلوبایت رضایت دارید به دوستان خود هم معرفی کنید 😊👇
0 0 رای
رتبه بندی
حجم داستان‌ها در سال‌های اخیر افزایش یافته است/ نقش کتاب‌های الکترونیکی در تغییر ذائقه مردم

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از ایندیپندنت، «سی. اس. لوئیس» روزی گله کرده بود که هیچ‌وقت لیوانی بسیار بزرگ برای خوردن چای یا کتابی چنان بلند نمی‌یابد که از خواندنش لذت ببرد.


این نویسنده آثار فانتزی اگر امروز زنده بود از حضور اتفاقات جدید در بازار نشر خوشحال می‌شد چون تحقیقات جدید ثابت کرد که رمان‌های جدید در دو دهه گذشته طولانی‌تر شده‌اند.


وقتی داستان ۹۱۲ صفحه‌ای «گارث هابرگ» به نام «شهر آتش» در سال گذشته منتشر شد دو میلیون دلار بیشتر از کتاب‌های دیگر توسط ناشرش، «نیویورک‌تایمز» به فروش رفت و این از شکوفایی رمان بلند نشان دارد. دیگر داستان‌های بلندی که در سال گذشته منتشر شد داستان ۷۳۶ صفحه‌ای به نام «زندگی کوچک» نوشته «هانیا یاناگیهارا» است که در فهرست نامزدهای جایزه «من بوکر» نیز قرار داشت و دیگری داستان ۸۰۲ صفحه‌ای «استفن جارویس» به نام «مرگ و آقای پیک‌ویک» است.


موسسه انتشاراتی Flipsack به این نتیجه رسیده است که میانگین کتاب‌های محبوب و پرفروش از ۳۲۰ صفحه در سال ۱۹۹۹ به ۴۰۷ صفحه در سال ۲۰۱۴ رسیده است. «جیمز فینلایسون» که این تحقیق را انجام داد گفت: « گرایش جدیدی به سمت بلندتر کردن رمان شکل گرفته است چون اخیراً همه رمان‌ها به صورت هماهنگ بلند شده‌اند.»


وی در این تحقیق حدود ۲۵۱۵ عنوان رمان «نیویورک‌تایمز» و کتاب‌های مطرح ۱۵ سال گذشته در «گوگل» را بررسی کرده است. «واژه‌های روشن» نوشته «براندن ساندرسون» بلندترین کتاب سال ۲۰۱۴ به حساب می‌آید و کوتاهترین کتاب مربوط به «پاتریشیا لاکوود» به نام «سرزمین مادری، سرزمین پدری» است. برنده جایزه «بوکر» امسال، «تاریخچه کوتاه هفت کشتار» نیز حدود ۷۰۴ صفحه است.


آقای «فینالیاسون» می‌گوید تجربه ثابت کرده کتاب‌های بلند برنده جایزه می‌شوند. در سال ۲۰۱۳ کتاب «پرفروغ‌ها»، برنده جایزه «من بوکر» دو رکورد مختلف زد. النور کاتن، نویسنده ۲۸ ساله این کتاب جوان‌ترین فرد برنده این جایزه در طول تاریخ است و کتاب او-۸۳۲ صفحه- بلندترین کتابی بود که برنده این جایزه شد.

آثار دنباله‌دار مانند «ترانه یخ و آتش» نوشته «جورج مارتین» که منبع سریال تلویزیونی «بازی تاج و تخت» است و سری کتاب‌های «هری پاتر» همگی بیشتر از ۶۵۰ صفحه هستند.


آقای فینلایسون» معتقد است این موج به دلیل وجود سایت‌های اینترنتی چون آمازون به راه افتاده است. اگر وارد کتاب‌فروشی شوید و مثلا کتاب «جنگ و صلح» را در دست بگیرید سعی می‌کنید وزنش را بسنجید و بعد به دلیل سنگین بودن آن دوباره سرجایش می‌گذارید اما صفحات اینترنتی حجم یک کتاب را نشان نمی‌دهند و این موجب تغییر ذائقه خواننده می‌شود.


کتاب‌ها در سال‌های اخیر فقط بلندتر نشده‌اند بلکه کیفیت بهتری نیز دارند یا حداقل نقد کتاب پیشرفت زیادی کرده است. این مطالعه نشان داد تعداد نقدهای مثبت نیز از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۴ فزونی گرفته است.

خواهشمندیم اگر از گلوبایت رضایت دارید به دوستان خود هم معرفی کنید 😊👇
گلوبایت در اینستاگرام گلوبایت در تلگرام
0 0 رای
رتبه بندی
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است.
بازخوردها
دیدن همه نظرات
0
خوشحال میشیم در مورد این مطلب نظر دهید.x