جایزه داستان کوتاه کامن ولث برای اولین بار به یک نویسنده هندی رسید - گلوبایت کتاب
تماس با گلوبایت
نظرات و دیدگاه مشتریان
ارسال رایگان محصولات

جایزه داستان کوتاه کامن ولث برای اولین بار به یک نویسنده هندی رسید

خواهشمندیم اگر از گلوبایت رضایت دارید به دوستان خود هم معرفی کنید 😊👇
0 0 رای
رتبه بندی

به گزارش گلوبایت کتاب به نقل از گاردین، «پاراشار کولکارنی» اولین نویسنده هندی است که برنده جایزه داستان کوتاه کامن ولث می‌شود. وی برای دریافت این جایزه ۴۰۰۰ نفر را از دور اول و ۲۶ داستان کوتاه را در دور دوم رقابت کنار زد و ۵۰۰۰ پوند برای اولین داستان کوتاهی که نوشته است دریافت کرد.

جایزه داستان کوتاه کامن ولث به آن دسته از نویسندگانی تعلق می‌گیرد که اثر خود را تا زمان دریافت جایزه منتشر نکرده باشند و داستان خود را در طول حدود ۵۰۰۰ کلمه به نگارش درآورند.
«کولکارنی» که استادیار دانشگاه سنگاپور است داستانی درباره مذهب و خشونت در هند تحت استعمار نوشته است. داستان کوتاه وی «گاو و کارخانه» در هند دهه ۱۹۹۰ واقع شده است و درباره چهار مرد است که دنبال یک گاو هستند که از آن در تبلیغات یک آدامس استفاده کنند.
این اولین داستان کوتاهی است که «کولکارنی» به نگارش درآورده است. وی پیش از این یک رمان بلند نوشته بود و هم اکنون در حال نگارش رمانی دیگر است.
وی در این باره می‌گوید: «خودم فکر می‌کنم یک دانشمند سیاسی هستم. آثار آکادمیک اصولاً به ایدئولوژی مردم می‌پردازد. در داستان عقاید انسان‌ها متعادل‌تر است. حقیقت یک داستان شاید تجربی نباشد اما حائز اهمیت است.»
«کولکارنی» پیش از این نیز جایزه Brian Barry آکادمی بریتانیا در زمینه علوم سیاسی را برای تحقیقات خود در زمینه مذهب، حق مالکیت، و خشونت علیه زنان در هند تحت استعمار دریافت کرده است. «در آغاز برای جنبه‌های درمانی داستان نوشتم اما به تدریج جایگاه داستان در زندگی من تغییر یافت.»
حدود ۴۰۰۰ اثر از ۴۷ کشور در رقابت این جایزه شرکت کردند. جایزه به داستان‌های کوتاه منتشرنشده به زبان انگلیسی به نویسندگانی از کشورهای مرتبط با بریتانیا تعلق می‌گیرد. پس از بررسی‌های فراوان ۲۶ داستان کوتاه در فهرست کوتاه این جایزه قرار گرفتند. «جیلیلان سولوو»، رئیس هیات داوران این جایزه گفت: «در این داستان کوتاه «پاراشار» به شیوه زندگی گروه بزرگی از جامعه پرداخته است. علاوه بر این موضوعات مهم و جدی را در داستان خود به کار گرفته است که خواننده را به خندیدن وا می‌دارد. همه این اتفاقات فقط در یک داستان چند هزار کلمه‌ای رخ داده است. داستان کوتاه گونه ادبی محدودی است که نویسنده ممکن است صدای دلخواه خود را در آن نیابد. به همین دلیل بسیاری از نویسندگان داستان کوتاه به نوشتن رمان بلند رو می‌آورند. اما «کولکارنی» در یک داستان کوتاه صدای مستقلی به عنوان راوی داستان دارد.»
جایزه «کولکارنی» یکشنبه در فستیوال بین‌المللی «کالاباش» در جامائیکا  توسط «مارلون جیمز» که در گذشته برنده جایزه «من بوکر» شده بود و داور پیشینی این جایزه محسوب می‌شود به وی تقدیم شد.

خواهشمندیم اگر از گلوبایت رضایت دارید به دوستان خود هم معرفی کنید 😊👇
گلوبایت در اینستاگرام گلوبایت در تلگرام
0 0 رای
رتبه بندی
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است.
بازخوردها
دیدن همه نظرات
0
خوشحال میشیم در مورد این مطلب نظر دهید.x