اعتراض برنده جایزه «آسترید لیندگرن» از سیستم آموزشی موجود در بریتانیا / مهم‌ترین جایزه کتاب کودک به «مگ روسوف» رسید - گلوبایت کتاب
تماس با گلوبایت
نظرات و دیدگاه مشتریان
ارسال رایگان محصولات

اعتراض برنده جایزه «آسترید لیندگرن» از سیستم آموزشی موجود در بریتانیا / مهم‌ترین جایزه کتاب کودک به «مگ روسوف» رسید

خواهشمندیم اگر از گلوبایت رضایت دارید به دوستان خود هم معرفی کنید 😊👇
0 0 رای
رتبه بندی
به گزارش گلوبایت کتاب به نقل از گاردین، «روسوف» که تاکنون هفت رمان بلند برای گروه سنی جوانان نگاشته است این سخنان را هنگام دریافت جایزه یادبود «لیندگرن» که افزون بر ۴۱۰هزار پوند ارزش مالی دارد بیان کرد. آخرین رمان وی به نام «چطور زندگی می‌کنم» برنده این جایزه شد.

وی هنگام دریافت این جایزه گفت: «کودکان بسیاری را در بریتانیا دیده‌ام که دستانشان را با تیغ می‌برند، به خود گرسنگی می‌دهند و از افسردگی و استرس رنج می‌برند و به آنچه دولت به آنها دیکته می‌کند گوش فرا می‌دهند. این دانش‌آموزان دغدغه‌ای جز امتحانات مدرسه ندارند. دولت به آنها یاد داده است از طریق هنر، موسیقی، و کتاب نمی‌توان درآمد کسب کرد. دولت به آنها آموخته است بستن کتابخانه‌ها ایرادی ندارد و کتابداری شغل بی‌اهمیتی است.»
اخیراً در بریتانیا اعتراضات بسیاری بر سر بستن کتابخانه‌ها  انجام شده است. طبق آمار حدود ۳۰۰ کتابخانه در طول شش سال گذشته در این کشور بسته شده‌اند. در اقدامی دیگر امتحان «اس. ای. تی» نیز توسط بعضی والدین و با حمایت نویسندگان تحریم شد. اعتراض این نویسندگان به نحوه سؤالات نوشتار و دستور زبان بود. این نویسندگان معتقدند آموزش دستور زبان در بریتانیا خلاقیت دانش‌آموزان را نابود می‌کند.
«روسوف» در این باره گفت: «جای تعجبی ندارد که معلم‌ها از شغل خود استعفا می‌دهند زیرا معلمی تبدیل به حرفه‌ای بی لذت شده است. اصلاً یادگیری در این کشور بی‌معنی شده است اما موضوع اینجاست که دانش‌آموزان در جایگاه انصراف از تحصیل نیستند. به نظر من در بریتانیا حمله به کودکان و حقوق آنها در حال علنی شدن است.»
«روسوف» از سیستم آموزش در کشور «سوئد» بسیار قدردانی کرد و در سخنانش به گفته «آسترید لیندگرن» اشاره کرد که گفته بود «هر اتفاق بزرگی که در این دنیا رخ داده است در آغاز در تخیل انسان بوده است.» در سوئد کسی با خود فکر کرد که اشکالی ندارد ۶۰۰۰ کودک پناهنده وارد مدارس این کشور شود. کسی که فکر کرد می‌توان کودکان را به نویسنده شدن تشویق کرد و با آنها مانند ستاره‌های معروف موسیقی برخورد کرد. یکی به آنها یاد داده است که شغل کتابداران و معلمان به اندازه حرفه وکلا و کارمندان بانک از اهمیت برخوردار است. قطعاً کسی پیش خود فکر کرده است بدون وجود تخیل در کودکان امیدی برای آینده بشریت وجود نخواهد داشت.»
«روسوف» در پایان سخنانش گفت: «ادامه راهی که «آسترید لیندگرن» آغاز کرد بسیار دشوار است. از کشور سوئد برای اهمیت بسیاری که به تخیل کودکان و کتاب این گروه سنی قائل است کمال تشکر را دارم. برای من دریافت این جایزه افتخار بسیار بزرگی است.»
جایزه «آسترید لیندگرن» به نویسندگانی تعلق می‌گیرد که در آثارشان «صلح، دموکراسی، و روحیه انسانی را بهبود می‌بخشند و گفت‌وگوی تمدن‌ها و ملل را رواج می‌دهند.» «آسترید لیندگرن» نویسنده سوئدی کتاب‌های کودکان و نوجوانان بود و در سال ۲۰۰۲ از دنیا رفت. وی برای دفاع از حقوق کودکان و حیوانان در دنیا شناخته‌شده بود.
درسال ۱۹۶۷ مؤسسه «راین و شوگرن» جایزه ادبی جدیدی خلق کرد که آن را به افتخار «آسترید لیندگرن» و در جشن تولد ۶۰ سالی این نویسنده «بزرگداشت لیندگرن» نامید. این جایزه بزرگ‌ترین جایزه نقدی جهان در رابطه با ادبیات کودک و نوجوان محسوب می‌شود. بزرگ‌ترین بیمارستان تخصصی اطفال در شهر «استکهلم» نیز به افتخار این نویسنده فقید «آسترید لیندگرن» نام‌گذاری شده است.

خواهشمندیم اگر از گلوبایت رضایت دارید به دوستان خود هم معرفی کنید 😊👇
گلوبایت در اینستاگرام گلوبایت در تلگرام
0 0 رای
رتبه بندی
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است.
بازخوردها
دیدن همه نظرات
0
خوشحال میشیم در مورد این مطلب نظر دهید.x